Mit tartogat számunkra a Free Open Source Software (FOSS), egyáltalán milyen lehetőségeket kínálhat számunka a szabad szoftver a jövőben?
Manapság már komoly munkahelyek is keresik, szippantják fel azokat a tehetséges fiatalokat, akik jártasak a nyíltforráskódú alkalmazások területén, a szoftverfejlesztésben. A Google, az Amazon, vagy akár az IBM is keresi az ilyen szakembereket, vagyis egyáltalán nem marginális, vagy hasznavehetetlen az ilyen tudás. Mindenfajta fejlesztésnél fontos a kód tervezése, írása, karbantartása jó minőségben, és az újrahasználhatóságot figyelembe véve készüljön, ám a zárt forráskódú fejlesztéseknél nem láthatjuk a forrást, a fejlesztőkkel titoktartási nyilatkozatot iratnak alá. A nyíltforráskódnak az is az egyik előnye, hogy a szabad hozzáférés és szabad használat miatt lehet belőle tanulni, lehet vele kísérletezni.
A nyíltforráskódú alkalmazások is egyre inkább képesek bizonyítani, az utóbbi időben különösen a sebesség növekedése terén voltak sikeresek. Az egyik kiemelt terület, ahol komoly kódolás és összehangolt munka zajlik, a Linux kernel fejlesztése. A FOSS ma már tudatosan igyekszik olyan képzéseket szervezni, tartani, amelyek segítségével az utánpótlást, a fejlesztők következő generációját lehetne kinevelni és toborozni.
Ha ilyen fejlesztésekben szeretnénk dolgozni, ilyen munkahelyet keresünk, akkor fontos a magas színvonalú programozási tudás, az alkalmazkodási képesség, a fejlesztéseknél pedig főként a beágyazott-, a mobil- és a felhő technológiák alapos ismerete lehet előny. Nem árt, ha van a jelöltekben képesség arra is, hogy tudjanak bánni az emberekkel, képesek legyenek egy projekt vezetésére.
Holger Dyroff, a SUSE üzletfejlesztési alelnöke szerint a jövőben komoly kereslet lesz a nyílt forráskóddal kapcsolatos innovatív tudásra, képességekre az olyan területeken, mint a Linux vagy például a Cloud alapú fejlesztések. Dyroff akár két számjegyű növekedést is el tud képzelni ezeken a feltörekvő területeken, ahol véleménye szerint a nyíltforráskódú fejlesztések egyre jobban kiveszik a részüket a mobil technológiák, valamint a közösségi hálókkal kapcsolatos projektekben is. Természetesen elismeréssel nyilatkozott az önkéntességről és a közösségi részvételről is, ám ezek mellett számos területen van létjogosultsága az alkalmazott, fizetett munkatársaknak, fejlesztőknek is. Ha valaki ilyen munkával szeretne foglalkozni, azoknak a LibreOffice projekt, az Ubuntu, SUSE és Fedora disztribúciók, illetve a Dreamwidth háza táján érdemes körülnéznie.
Utolsó kommentek